Lézeres sipoly műtét
Röviden a végbélsipolyról
A végbélsipoly vagy fisztula, úgynevezett rendellenes járat, a végbél körüli mirigyek gyulladása miatt alakul ki. Ennek következtében genny keletkezik, amely a végbél melletti szövetek felé terjed. Ez kellemetlen gennyes váladékozáshoz vezet. Egyes esetekben a járat begyulladhat, amely erős fájdalmat okozhat. Ha a genny felgyűlik, tályognak nevezett, akut állapotot okozhat, amelyet azonnal fel kell nyitni és kezelni szükséges. Olvasson bővebben a végbélysipolyról.
A lézeres sipolyműtét
Magasra terjedő végbél sipolyok esetében a ma elérhető egyik legmodernebb technika a lézeres sipoly műtét. Ehhez egy egyszer használatos lézerszálat használunk, ez a FiLaC Fistula Probe. A beavatkozás során először a sipoly belső, végbélben elhelyezkedő, valamint külső, bőrön elhelyezkedő nyílásait metsszük ki elektromos tűvel. Ezt követően a kettő közötti több centiméteres, a záróizom rétegein áthaladó sipoly járatba egy speciális lézerszálat vezetünk, amely körkörösen leadott energiája által gyakorlatilag „összehegeszti” a sipoly járat falát, így teljesen elzárva azt. Ezt követően a belső szájadékot két rétegben zárjuk. A lézeres sipoly műtét hatalmas előnye, hogy gyors, nem jár kiterjesztett műtéttel, nincs hosszú gyógyulási folyamat. A beavatkozást követően 2-3 nap múlva már folytatható a megszokott életvitel.
![lézeres sipolyműtét lézeres sipolyműtét](https://proctomed.hu/wp-content/uploads/2023/10/mutetek_lezeres-sipolymutet.png)