HPV szűrés és tipizálás
Leírás
A HPV az egyik legelterjedtebb szexuális úton terjedő vírus; a világ lakosságának 80%-a (5-ből 4 ember) a vírus valamely fajtájával megfertőződik életében legalább egyszer. Ha a fertőzés megtörténik, az esetek legnagyobb részében a test immunrendszere megszabadul a vírustól bármely egyéb beavatkozás nélkül, tehát átmeneti ideig vírushordozók. Sokan nem is tudják meg soha, hogy fertőzöttek voltak, ennek ellenére sexuális partnerüket fertőzhetik.
A humán papillomavírus (HPV vagy Human Papillomavirus) egy DNS-víruscsoport, mely a bőrön és a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat. Több mint 150 különböző humán papillomavírus típust azonosítottak. HPV vírusokat két nagy csoportra osztjuk, az alacsony rizikójú vírusok, melyek jóindulatú, de eltávolítandó szemölcsöket okoznak és a nagy rizikójú csoport, mely daganatok kialakulásához vezethet.
HPV tipizálásra azért van szükség, hogy tudjuk milyen rizikójú (magas vagy alacsony) csoportba tartózó vírussal fertőződött-e meg a páciens, ugyanis a betegség kezelése és utánkövetése eszerint változik.A fertőzés lefolyását illetően az is fontos kérdés, hogy az adott fertőzött páciens maga alacsony vagy magas rizikójú betegnek számít.(magas rizikójú beteg:HIV fertőzött, immunhiányos betegségeb szenved, immunrenszer működését visszaszorító terápiában részesül:autóimmun betegségben szenvedők, promiszkuitásban élők, homoszexuálisak)
![hpv hpv](https://proctomed.hu/wp-content/uploads/2023/10/proktologiai-vizsgalatok-hpv-human-papillomavirus-2.jpg)
A HPV működése
Az említett vírus DNS-ből épül fel, vagyis ugyanabból az örökletes anyagból, amely a növényi, állati, emberi sejtek működését is szabályozza. A vírusok, így a daganatot kiváltó DNS vírusok nem képesek önmagukban szaporodni. Ehhez mindig egy magasabbrendű élő sejt közreműködése szükséges. A vírusok – bejutva a szervezetbe – beépülnek az egészséges sejtekbe, köztük olyanokba is, amelyek a szövetek saját elöregedett sejtjeit pótolja. A sejtek normális működését úgy „kódolják át”, hogy többé azok már nem csak a körülöttük lévő szövetek épségének fenntartását végzik, hanem a bennük lévő vírusokat is megsokszorozzák. Az átkódolás visszahat a gazdasejt saját életműködésére, mert például a humán papillomavírus kikapcsolja a sejtben lévő védekező mechanizmusokat, amelyek saját örökítő anyagának (DNS-ének) épségéért felelősek. Ezután a fertőzött sejt már nem képes kivédeni a benne lévő vírus vagy a környezetből bejutott rákkeltő anyagok további DNS-t károsító hatását. Ez olyan láncreakciót indíthat meg, amelynek következtében a sejt fokozatosan elveszti a környező sejtekkel való kapcsolattartás képességét, egyre gyakrabban és szabályozatlanul osztódik, végül ráksejtté alakul át.
Statisztika
A méhnyakrák világszerte a nőket fenyegető második leggyakoribb rosszindulatú daganat. A világon 550 ezer méhnyak- és egyéb rák kialakulásáért felelős. Az összes daganatos megbetegedések 6,1%-át okozza a HPV fertőzés. Az epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a méhnyakrákok és az egyéb genitális karcinómák (végbél laphámrák, hüvelyi laphámrák, hímvessző laphámeredetű daganata)több mint 90%-a összefügg a humán papillomavírussal (HPV).
A HPV 60-féle törzse a nemi szervek tájékán, a genitális traktusban, a méhnyak, a szájüreg, a garat, a gége, a nyelőcső, a végbélnyílás környéki régió vagy a hímvessző hámján található. A HPV a ma ismert leggyakoribb szexuális úton fertőző ágens. A szájnyálkahártya fertőzése legtöbbször orális szex útján következik be, de szüléskor a fertőzött anyáról is ráterjedhet az újszülött szájnyálkahártyájára.
HPV-típusok rizikócsoportjai
- magas rizikójú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 67, 68, 70
- átmeneti rizikójú: 40, 42, 43, 51, 54, 61, 62, 69, 71, 72, 73, 77, 82, 83, 84, 86, 87
- alacsony rizikójú: 6, 11, 44, 55, 74
A HPV születése
Néhány, a világon szétszórtan előforduló ritka HPV-variáns jelenlétét kimutatták a legalább 12 000 éve elszigetelt közösségekben élő dél-amerikai indiánoknál is. Ez a megfigyelés azt a feltevést támasztja alá, hogy a papillomavírus már azelőtt megjelent, hogy az emberi faj kialakult és az egyes etnikai csoportok szétváltak volna.
A HPV-törzsek egyik csoportja szerencsére csak jóindulatú hámelváltozást okoz, ami könnyen eltávolítható. (tenyéri, talpi szemölcs, végbél, végbél környéki szemölcsök, hüvely, hüvely környéki szemölcsök) A papillomavírusok másik csoportja ugyan „rák-előtti” állapotot és rosszindulatú daganatot idéz elő, sokszor akár évtizedekig tartó lappangási idő után, mert mint jeleztük, egyéb külső tényezők is szükségesek a daganat kialakulásához. HPV fertőzénél sajnos nem azonosítható a fertőződés időpontja.
HPV-szűrés és diagnózis
Az utóbbi években a szűrés sokat változott és a korai rákos állapot vagy rákmegelőző állapot kiszűrését teszi lehetővé, a mRNS alapú vizsgálat bevezetésével
HOLOGIC APTIMA HR-HPV ASSAY A DNS ALAPÚ PCR-HEZ HASONLÍTVA
Mivel az mRNS alapú HPV teszt csak a fertőzött sejteket detektálja, ezért sokkal specifikusabb, mint a DNS alapú HPV teszt, amit korábban használtunk.
Az esetek nagy részében a HPV fertőzés átmeneti, tünetmentes, spontán elmúlik. Ezeket a fertőzéseket a DNS teszt kimutatja, és az a vizsgálatok fölösleges sorozatát eredményezheti.
Ugyanakkor a DNS alapú teszt fals negatív eredményt is adhat, a vírus DNS-e már integrálódott a gazda DNS-ébe, így a vírus DNS kópiaszám lecsökken, ugyanakkor a vírus RNS szint emelkedik, amit az RNS alapú teszt kimutat.
Ezt az RNS alapú tesztelést teszi lehetővé a Hologic Aptima HR-HPV assay,
- az RNS alapú Hologic Aptima assay kevesebb sejtet tartalmazó mintából is eredményt ad
- Az Aptima specificitása lényegesen jobb, mint a DNS alapú teszté, különösen súlyosabb esetekben
A korcsoportonkénti vizsgálatoknál, mivel a HPV fertőzés fiatalokban a leggyakoribb, de az esetek többségében a fertőzés átmeneti és spontán gyógyul.
Az Aptima HR-HPV assay a specificitás és előrejelzés tekintetében szintén lényegesen felülmúlja a DNS alapú PCR tesztek teljesítményét, ami lényegesen csökkenti a HPV szűrés és ellátás költségeit.
A következő háromféle szűrővizsgálat végezhető el:
- Aptima HR-HPV Assay, mely kiszűri a magas rizikójú HPV jelenlétét, valamint a sejtbe való beépülés mértékét a m RNS jelenlétével
Csoportdetektálás: 16,18,31,33,35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68
- Aptima HPV HR a leggyakrabban daganatot okozó 3 HPV típus (a daganatok 94%-ban fordul elő) kiszűrése a mRNS detektálása, azaz beépült-e már a gazdasejtbe. Ráépülő teszt az Aptima HR-HPV assay-re
16, 18/45
- DNS Technologiájú HPV Assay
21 genotípus mennyiségi meghatározása
LR HPV: 6,11,44
HR HPV:16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82
Terápia nyomonkövetésére is alkalmas.
![hpv hpv](https://proctomed.hu/wp-content/uploads/2023/10/proktologiai-vizsgalatok-hpv-human-papillomavirus.jpg)
Nők HPV-fertőzöttsége
Ha a rákkeletkezés szempontjából alacsony kockázatú vírusfertőzésről van szó, és nincs látható nyálkahártya elváltozás, elég a rendszeres citológiai vizsgálat.
Ha a nőgyógyászati vizsgálat kóros elváltozást derített fel, és különösen, ha a magas kockázatú HPV 16, 18, 45 fertőzés is fennáll, de rosszindulatú daganat még nem alakult ki, a kóros területet egyszerű műtéttel (konizáció) el lehet távolítani. A műtét akkor is elvégezhető, ha már súlyosabb, rákot megelőző állapot áll fenn. Ez nem befolyásolja a későbbi fogamzóképességet. Műtét után sokszor már nem lehet kimutatni HPV-fertőzést, néha azonban még visszamaradhatnak rejtett vírusok. Ezért, valamint az újrafertőzés veszélye miatt érdemes továbbra is rendszeres szűrővizsgálatot kérni. Újabban egy ígéretes HPV-ellenes gyógyszer klinikai bevezetésének előkészítése folyik, ami esetleg feleslegessé teszi ezt az egyszerű műtétet is, vagy segít a megelőzésben.
Ha a méhnyakrák kialakult, a méhet el kell távolítani. A műtét típusa és a műtétet követő utókezelés módja a daganat korai vagy előrehaladott stádiumától függ. A leginkább előrehaladott méhnyakrákok esetén sugár- vagy gyógyszeres kezelést alkalmaznak.
Férfiak HPV-fertőzöttsége
HPV-vírussal a férfiak egy részének nemi szerve is fertőzött, de esetükben ez általában nem okoz látható tüneteket és nem alakít ki betegséget. A nőknél ugyanis a vírus behatol a méhnyak felszínét borító hámszövet legalsó sejtrétegébe, ami szükséges számára ahhoz, hogy hosszú távon is életben maradjon és szaporodjon.
A férfiak részéről fennáll a visszafertőzés veszélye, azaz egy vírushordozó férfi újra megfertőzheti a betegségéből kigyógyult partnerét – akár hüvelyi, akár orális szexről van szó. Ezért javasolt, hogy az a férfi, akinek partnerét méhnyakrákkal vagy rákmegelőző állapottal kezelték, végeztessen el egy olyan vizsgálatot, amelynek során megállapítják, hogy ő maga fertőzött-e a HPV vírussal.
Mindkét nem HPV-fertőzöttsége
A végbélnyíláson kívül és a végbélnyíláson belül (elsősorban anális közösülés alkalmával történik a fertőződés). A növedékek kívül-belül, egy ülésben eltávolítandók.
A HPV-fertőzéssel egyidejűleg egyéb, szexuális úton terjedő fertőzések irányába is vizsgálat történik.
A szöveg egyes részeinek forrása: wikipédia.