HPV szűrés és tipizálás

Leírás

A HPV az egyik legelterjedtebb szexuális úton terjedő vírus; a világ lakosságának 80%-a (5-ből 4 ember) a vírus valamely fajtájával megfertőződik életében legalább egyszer. Ha a fertőzés megtörténik, az esetek legnagyobb részében a test immunrendszere megszabadul a vírustól bármely egyéb beavatkozás nélkül, tehát átmeneti ideig vírushordozók. Sokan nem is tudják meg soha, hogy fertőzöttek voltak, ennek ellenére sexuális partnerüket fertőzhetik.

A humán papillomavírus (HPV vagy Human Papillomavirus) egy DNS-víruscsoport, mely a bőrön és a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat. Több mint 150 különböző humán papillomavírus típust azonosítottak. HPV vírusokat két nagy csoportra osztjuk, az alacsony rizikójú vírusok, melyek jóindulatú, de eltávolítandó szemölcsöket okoznak és a nagy rizikójú csoport, mely daganatok kialakulásához vezethet.

HPV tipizálásra azért van szükség, hogy tudjuk milyen rizikójú (magas vagy alacsony) csoportba tartózó vírussal fertőződött-e meg a páciens, ugyanis a betegség kezelése és utánkövetése eszerint változik.A fertőzés lefolyását illetően az is fontos kérdés, hogy az adott fertőzött páciens maga alacsony vagy magas rizikójú betegnek számít.(magas rizikójú beteg:HIV fertőzött, immunhiányos betegségeb szenved, immunrenszer működését visszaszorító terápiában részesül:autóimmun betegségben szenvedők, promiszkuitásban élők, homoszexuálisak)

hpv

A HPV működése

Az említett vírus DNS-ből épül fel, vagyis ugyanabból az örökletes anyagból, amely a növényi, állati, emberi sejtek működését is szabályozza. A vírusok, így a daganatot kiváltó DNS vírusok nem képesek önmagukban szaporodni. Ehhez mindig egy magasabbrendű élő sejt közreműködése szükséges. A vírusok – bejutva a szervezetbe – beépülnek az egészséges sejtekbe, köztük olyanokba is, amelyek a szövetek saját elöregedett sejtjeit pótolja. A sejtek normális működését úgy „kódolják át”, hogy többé azok már nem csak a körülöttük lévő szövetek épségének fenntartását végzik, hanem a bennük lévő vírusokat is megsokszorozzák. Az átkódolás visszahat a gazdasejt saját életműködésére, mert például a humán papillomavírus kikapcsolja a sejtben lévő védekező mechanizmusokat, amelyek saját örökítő anyagának (DNS-ének) épségéért felelősek. Ezután a fertőzött sejt már nem képes kivédeni a benne lévő vírus vagy a környezetből bejutott rákkeltő anyagok további DNS-t károsító hatását. Ez olyan láncreakciót indíthat meg, amelynek következtében a sejt fokozatosan elveszti a környező sejtekkel való kapcsolattartás képességét, egyre gyakrabban és szabályozatlanul osztódik, végül ráksejtté alakul át.

Statisztika

A méhnyakrák világszerte a nőket fenyegető második leggyakoribb rosszindulatú daganat. A világon 550 ezer méhnyak- és egyéb rák kialakulásáért felelős. Az összes daganatos megbetegedések 6,1%-át okozza a HPV fertőzés. Az epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a méhnyakrákok és az egyéb genitális karcinómák (végbél laphámrák, hüvelyi laphámrák, hímvessző laphámeredetű daganata)több mint 90%-a összefügg a humán papillomavírussal (HPV).

A HPV 60-féle törzse a nemi szervek tájékán, a genitális traktusban, a méhnyak, a szájüreg, a garat, a gége, a nyelőcső, a végbélnyílás környéki régió vagy a hímvessző hámján található. A HPV a ma ismert leggyakoribb szexuális úton fertőző ágens. A szájnyálkahártya fertőzése legtöbbször orális szex útján következik be, de szüléskor a fertőzött anyáról is ráterjedhet az újszülött szájnyálkahártyájára.

HPV-típusok rizikócsoportjai

  • magas rizikójú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 67, 68, 70
  • átmeneti rizikójú: 40, 42, 43, 51, 54, 61, 62, 69, 71, 72, 73, 77, 82, 83, 84, 86, 87
  • alacsony rizikójú: 6, 11, 44, 55, 74

A HPV születése

Néhány, a világon szétszórtan előforduló ritka HPV-variáns jelenlétét kimutatták a legalább 12 000 éve elszigetelt közösségekben élő dél-amerikai indiánoknál is. Ez a megfigyelés azt a feltevést támasztja alá, hogy a papillomavírus már azelőtt megjelent, hogy az emberi faj kialakult és az egyes etnikai csoportok szétváltak volna.

A HPV-törzsek egyik csoportja szerencsére csak jóindulatú hámelváltozást okoz, ami könnyen eltávolítható. (tenyéri, talpi szemölcs, végbél, végbél környéki szemölcsök, hüvely, hüvely környéki szemölcsök) A  papillomavírusok másik csoportja ugyan „rák-előtti” állapotot és rosszindulatú daganatot idéz elő, sokszor akár évtizedekig tartó lappangási idő után, mert mint jeleztük, egyéb külső tényezők is szükségesek a daganat kialakulásához. HPV fertőzénél sajnos nem azonosítható a fertőződés időpontja.

HPV-szűrés és diagnózis

Az utóbbi években a szűrés sokat változott és a korai rákos állapot vagy rákmegelőző állapot kiszűrését teszi lehetővé, a mRNS alapú vizsgálat bevezetésével

HOLOGIC APTIMA HR-HPV ASSAY A DNS ALAPÚ PCR-HEZ HASONLÍTVA

Mivel az mRNS alapú HPV teszt csak a fertőzött sejteket detektálja, ezért sokkal specifikusabb, mint a DNS alapú HPV teszt, amit korábban használtunk.

Az  esetek nagy részében a HPV fertőzés átmeneti, tünetmentes, spontán elmúlik. Ezeket a fertőzéseket a DNS teszt kimutatja, és az a vizsgálatok fölösleges sorozatát eredményezheti.

Ugyanakkor a DNS alapú teszt fals negatív eredményt is adhat, a vírus DNS-e már integrálódott a gazda DNS-ébe, így a vírus DNS kópiaszám lecsökken, ugyanakkor a vírus RNS szint emelkedik, amit az RNS alapú teszt kimutat.

Ezt az RNS alapú tesztelést teszi lehetővé a Hologic Aptima HR-HPV assay,

  1. az RNS alapú Hologic Aptima assay kevesebb sejtet tartalmazó mintából is eredményt ad
  2. Az Aptima specificitása lényegesen jobb, mint a DNS alapú teszté, különösen súlyosabb esetekben

A korcsoportonkénti vizsgálatoknál, mivel a HPV fertőzés fiatalokban a leggyakoribb, de az esetek többségében a fertőzés átmeneti és spontán gyógyul.

Az Aptima HR-HPV assay a specificitás és előrejelzés tekintetében szintén lényegesen felülmúlja a DNS alapú PCR tesztek teljesítményét, ami lényegesen csökkenti a HPV szűrés és ellátás költségeit.

A következő háromféle szűrővizsgálat végezhető el:

  1. Aptima HR-HPV Assay, mely kiszűri a magas rizikójú HPV jelenlétét, valamint a sejtbe való beépülés mértékét a m RNS jelenlétével
    Csoportdetektálás: 16,18,31,33,35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68
  1. Aptima HPV HR a leggyakrabban daganatot okozó 3 HPV típus  (a daganatok 94%-ban fordul elő) kiszűrése a mRNS detektálása, azaz beépült-e már a gazdasejtbe. Ráépülő teszt az Aptima HR-HPV assay-re
    16, 18/45
  1. DNS Technologiájú HPV Assay
    21 genotípus mennyiségi meghatározása
    LR HPV: 6,11,44
    HR HPV:16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82
    Terápia nyomonkövetésére is alkalmas.

Megelőzés

A HPV fertőzés a világ egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegsége. Megelőzésének módszerei: vakcina adása (jelenleg Gardasil) tartózkodás a szexuális élettől, óvszer és vírusölő  szerek használata.

VAKCINA
Jelenleg a leghatásosabb a 9 összetevőjű Gardasil, három alkalommal adandó be (0., 2. és 6. hónap). Tartalmazzák a leggyakoribb 16-os 18-as számú magas rizikójú vírus elleni ellenanyagot is, de a sok kellemetlenséget okozó szemölcsös növedékeket okozó 6-os 11-es vírust is!

A vakcinák az említett típusú vírusok egyik burokfehérjéjét tartalmazzák, amely ellen az emberi szervezet nagy mennyiségű ellenanyagot képes termelni. Az ellenanyagszint hosszú ideig – várhatóan 15-20 évig – egyenletesen magas marad, és ez biztosítja a tartós hatást és a védelmet a HPV ezen típusai ellen. Fontos a fiatalok még a szexuális élet megkezdése előtti oltása, fiúknál, lányoknál.

ÓVSZEREK
A férfiak által használt óvszer ugyan segíthet a HPV nemiszervi fertőzés kockázatának csökkentésében, de nem olyan hatékony, mint más szexuális úton terjedő betegségek ellen, mert a humán papillomavírus egyéb bőr valamint nyálkahártya területen is fertőzhet óvszer használata ellenére. A női óvszerek valamelyest nagyobb biztonságot nyújtanak, mert kevesebb nyálkahártya/bőrfelület marad szabadon érintkezéshez. Viszont a már fertőzött egyénekben való nemi úton történő továbbterjedés ellen hatásos lehet a rendszeres óvszerhasználat.

hpv

Nők HPV-fertőzöttsége

Ha a rákkeletkezés szempontjából alacsony kockázatú vírusfertőzésről van szó, és nincs látható nyálkahártya elváltozás, elég a rendszeres citológiai vizsgálat.

Ha a nőgyógyászati vizsgálat kóros elváltozást derített fel, és különösen, ha a magas kockázatú HPV 16, 18, 45 fertőzés is fennáll, de rosszindulatú daganat még nem alakult ki, a kóros területet egyszerű műtéttel (konizáció) el lehet távolítani. A műtét akkor is elvégezhető, ha már súlyosabb, rákot megelőző állapot áll fenn. Ez nem befolyásolja a későbbi fogamzóképességet. Műtét után sokszor már nem lehet kimutatni HPV-fertőzést, néha azonban még visszamaradhatnak rejtett vírusok. Ezért, valamint az újrafertőzés veszélye miatt érdemes továbbra is rendszeres szűrővizsgálatot kérni. Újabban egy ígéretes HPV-ellenes gyógyszer klinikai bevezetésének előkészítése folyik, ami esetleg feleslegessé teszi ezt az egyszerű műtétet is, vagy segít a megelőzésben.

Ha a méhnyakrák kialakult, a méhet el kell távolítani. A műtét típusa és a műtétet követő utókezelés módja a daganat korai vagy előrehaladott stádiumától függ. A leginkább előrehaladott méhnyakrákok esetén sugár- vagy gyógyszeres kezelést alkalmaznak.

Férfiak HPV-fertőzöttsége

HPV-vírussal a férfiak egy részének nemi szerve is fertőzött, de esetükben ez általában nem okoz látható tüneteket és nem alakít ki betegséget. A nőknél ugyanis a vírus behatol a méhnyak felszínét borító hámszövet legalsó sejtrétegébe, ami szükséges számára ahhoz, hogy hosszú távon is életben maradjon és szaporodjon.

A férfiak részéről fennáll a visszafertőzés veszélye, azaz egy vírushordozó férfi újra megfertőzheti a betegségéből kigyógyult partnerét – akár hüvelyi, akár orális szexről van szó. Ezért javasolt, hogy az a férfi, akinek partnerét méhnyakrákkal vagy rákmegelőző állapottal kezelték, végeztessen el egy olyan vizsgálatot, amelynek során megállapítják, hogy ő maga fertőzött-e a HPV vírussal.

Mindkét nem HPV-fertőzöttsége

A végbélnyíláson kívül és a végbélnyíláson belül (elsősorban anális közösülés alkalmával történik a fertőződés). A növedékek kívül-belül, egy ülésben eltávolítandók.

A HPV-fertőzéssel egyidejűleg egyéb, szexuális úton terjedő fertőzések irányába is vizsgálat történik.

A szöveg egyes részeinek forrása: wikipédia.

Időpontfoglalás

Időpont-
foglalás

Foglaljon időpontot telefonon, vagy válassza ki az Önnek megfelelő alkalmat visszahívásra, kapcsolati űrlapunk kitöltésével.

Proktológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Gasztroenterológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Bőrgyógyászat

1024 Budapest,
Margit krt. 5/B. 1. emelet 1.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!