Végbéltályog

Mi a végbéltályog?

Végbéltályog alatt olyan végbél körüli gyulladásos folyamatot értünk, amely gennygyülem képződésével jár. Az esetek mintegy 90%-ában a végbélbe nyíló mirigyek elzáródása, bakteriális fertőződése a kiváltó ok. Az elzáródott, fertőződött mirigyekből a gyulladás, majd gennyképződés különböző irányokban törhet magának utat. A tályogokat az így kialakult lokalizációjuk alapján osztályozzuk. Megkülönböztetünk végbélnyílás melletti, végbél záróizmok közötti, végbél és ülőcsont közötti, valamint medencefenék feletti tályogokat. Ezek közül a végbélnyílás mellett kialakult tályog a leggyakoribb, míg a medencefenék feletti tályog a legritkább.

Az esetek fennmaradó 10%-ában a kiváltó ok nem a mirigyek elzáródása, hanem gyulladásos bélbetegség, nemi úton terjedő betegség, trauma, idegentest, daganatos betegség vagy immunszuppresszált állapot.

Végbéltályog kezelése a ProctoMed Centerben

Mik a tünetei?

A végbéltályog klasszikus tünetei a végbél területén jelentkező folyamatos, lüktető fájdalom, duzzanat és bőrpír megjelenése. A panaszokat kísérheti székrekedés, vizeletürítési zavar, fáradékonyság, hidegrázás vagy akár láz is. A fájdalom sok esetben olyan intenzív, hogy a beteg képtelen ülni vagy éjszaka aludni. Amennyiben a tályog spontán kifakad, a végbél környékén genny ürülése észlelhető.

A végbéltályog diagnózisa

A végbélnyílás melletti, valamint a végbél és ülőcsont közötti tályogok diagnózisa a beteg által elmondott kórlefolyás és a fizikális vizsgálat alapján általában egyértelműen felállítható. Rendelőnkben lehetőségünk van a diagnózist ultrahang vizsgálattal megerősíteni. A végbélnyílás melletti, bőr alatti tályogok esetén lineáris vizsgálófejjel végzett ultrahang vizsgálattal, míg a végbél záróizom gyűrűk közötti, illetve magasabb tályogok esetén endoanalis 3D végbél ultrahang vizsgálattal van lehetőségünk a tályogok pontos elhelyezkedését és kiterjedését meghatározni. Medencefenék feletti tályog gyanújakor a 3D végbél ultrahang vizsgálatot kismedencei CT vagy MR vizsgálattal is javasolt kiegészíteni.

A végbéltályog kezelése

A diagnózis felállítását követően minden esetben a tályog mielőbbi sebészi feltárása szükséges. A tályog lokalizációjának, kiterjedésének és a beteg szubjektív panaszainak a függvényében ez történhet helyi érzéstelenítésben vagy bódításban. A beavatkozás során a tályogot megnyitjuk, a gennyet lebocsátjuk, a tályogüreget alaposan átöblítjük, majd a létrehozott sebet nyitva hagyjuk, hogy az elkövetkező napokban az üreg tudjon tovább ürülni, a környező gyulladás pedig csökkenni. A seb a sebalap és a sebszélek felől folyamatosan sarjadni fog, a teljes gyógyulásig a seb naponta többszöri alapos langyos vizes zuhanyoztatása szükséges!

Lesz végbél sipolyom?

A végbéltályogok után mintegy 40-50%-ban végbélsipoly alakul ki. Előre nem lehet megjósolni, hogy végbéltályog kialakulása után mely betegeknél fog a későbbiekben végbél sipoly is kialakulni. A legtöbb amit tehetünk, hogy a feltárás után sokat zuhanyoztatjuk a sebet és megpróbáljuk elkerülni a feltárás korai záródását.

Végbéltályog kezelése

Időpontfoglalás

Időpont-
foglalás

Foglaljon időpontot telefonon, vagy válassza ki az Önnek megfelelő alkalmat visszahívásra, kapcsolati űrlapunk kitöltésével.

Proktológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Gasztroenterológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Bőrgyógyászat

1024 Budapest,
Margit krt. 5/B. 1. emelet 1.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!