HPV – Condyloma

Mi az a condyloma?

A condyloma napjaink leggyakoribb vírusos eredetű, szexuális úton terjedő betegsége. Ez egy nemi szervi szemölcs, amely nemi kontaktus által terjed. Az aktív szexuális életet élő férfiak és nők több mint 80%-a fertőzött, de szerencsére csak minden tizediknek vannak tünetei. A betegség azonban koránt sem elhanyagolható, hiszen a vírus bizonyos típusai a méhnyakrák és a férfi nemi szerv, valamint a végbélnyílás daganatainak több mint 90%-át okozza.

A condyloma kialakulásának oka

A papovaviridae családba tartozó humán papillomavírusok (HPV) mintegy 150 különböző típusa ismert, közülük 60-et mutattak ki genitális elváltozásokban. A testünk különböző területein kialakult szemölcsökben eltérő számú vírus van, a méhnyakrák elfajult sejtjeiben már szinte nincs is vírus, ott csak a tumor sejtek osztódnak. Jó hír, hogy a nemi életet már nem élő korosztályban gyakorlatilag nem tudnak vírust kimutatni, tehát valóban csak nemi úton terjed, más módon nem. További pozitívum, hogy a vírust a szervezetünk immunrendszere képes eltávolítani, spontán remisszió következhet be. Sajnos ez a természetes immunitás nem tartós, akár ugyanazzal a vírussal is újra fertőződhetünk.

hpv

Melyik szakorvosi vizsgálatot válassza elsőként?

Amennyiben észrevehető, tapintható elváltozást talál magán, akkor az adott területnek megfelelően jelentkezhet nőgyógyásznál, urológusnál ill. proktológusnál. Itt megbeszélik a kezelés sorrendjét és kenetet kell venni tipizálás céljából.

Hogyan történik a mintavétel?

A humán papillomavírus nagyon sokáig tünet és panaszmentesen tud jelen lenni szervezetünkben, akár a nyálkahártyákon, akár a bőr felszínén.

Ilyenkor a vírus kizárólag HPV DNS teszttel mutatható ki. Ekkor a bőrgyógyász, nőgyógyász, proktológus orvos az adott bőrfelszínről hámkaparék mintát vesz, majd ebből a mintából történik a vírusok tipizálása. Tehát a teszt nem vérmintából készül, és csak azt tudja megmutatni, hogy a vizsgált bőrfelület vírussal fertőzött-e, vagy sem. A vírus kimutatása, a HPV jelenléte még nem jelent betegséget, csak fertőzöttséget jelez, akár tünetmentesség mellett is.  A későbbiekben előjöhetnek a tünetek: enyhébb esetben „csak” condyloma, szemölcsök a test különböző pontjain, például a kis és nagyajkakon, a hüvelyben, a péniszen (ezért nevezik nemi szervi szemölcsnek) és a végbélnyílás körül, illetve a végbélnyílásban.

A kezdetben panaszt nem okozó rákmegelőző állapotok, vagy rákos daganatok a hüvelyben, a méhnyakon, a szeméremtesten, a hímvesszőn vagy a végbélben és a szájüregben szűrés során fedezhetők fel. A korai stádiumban levő elváltozásokat onkológiai szempontból is eredményesen tudjuk gyógyítani. A HPV szűrések tehát nem csak a meglévő betegség kezelése, de megelőzése miatt is fontosok. Amennyiben bővebben szeretne olvasni a humán papillomavírus kialakulásáról, tüneteiről és kezeléséről, kattintson ide.

Hogyan kezelhető a condyloma?

A kisebb nagyobb condylomákat lehet citosztatikumokat tartalmazó oldatokkal ecsetelni, helyi érzéstelenítésben elektromos eszközzel leégetni, fagyasztani, lézerrel eltávolítani. Az egész szervezet immunrendszerét erősítő gyógyszerek segíthetnek a HPV legyőzésében. A természetes immunitás segíthet a condyloma spontán eltűnésében, azonban ez a fajta védettség nem tartós, akár ugyanaz a vírus újra fertőzhet bennünket. Továbbá az adott, szanálódott condyloma mellett még aktuálisan nem látszódó szemölcs is megnövekedhet.

condyloma

Hogyan tudok véglegesen megszabadulni a condylomától?

A látható condylomákat el kell távolíttatni. Amennyiben a végbélnyílás környékén is van condyloma, akkor olyan orvost kell felkeresni, aki egy végbéltükrözés során a végbelet is meg tudja vizsgálni, hogy ott vannak-e szemölcsök. Ha ez nem történik meg, akkor ez a terület a végbél felől folyamatosan újra fog fertőződni. Fontos tudnunk, hogy a végbélnyílás környékén található condyloma nem feltétlenül szexuális aktus révén kerülhet oda. A heteroszexuális férfiakban hasonló gyakorisággal fordulhat elő, mivel a péniszen található néhány milliméteres szemölcs sokkal kedvezőbb körülményeket talál a szaporodásához a kemény széklet vagy WC papír által kidörzsölt, felmaródott bőr felszínén. A végbélben több centiméter magasságra terjedéshez már komolyabb sérülés, vagy szexuális aktus szükséges. Helyi érzéstelenítésben végbéltükrözés segítségével ezek a condylomák is eltávolíthatók.

Amikor a condylomákat akár többszöri, 2-3 hetente történő kezelés során kiirtottuk és feltételeztük, hogy a szanálódásban az immunrendszerünk is segített, akkor még nem tekinthetjük magunkat teljesen gyógyultnak. Védőoltás nélkül bármelyik típusú HPV újra fertőzhet bennünket.

A ProctoMed Centerben a végbélnyílás környékén elhelyezkedő condylomás betegeket teljes diszkréció mellett fogadjuk és kezeljük. A betegek tünetmentes partnereinek szűrővizsgálata is javasolt, ugyanis a végbélnyílásban, vagy bármelyik nemi szervünkön elhelyezkedő kicsi condyloma nem mindig tapintható. A condylomákat helyi érzéstelenítésben, ambulánsan távolítjuk el, a végbéltükrözés során az anális csatornában felfedezett vírusos szemölcsöket szintén elektromos eszközzel égetjük le. A vizsgálat és a műtét alatt a páciens fájdalmat nem érez, akár a beavatkozás napján munkaképes. Kontroll vizsgálatra 3 hét múlva hívjuk vissza betegeinket. Pácienseinket már műtét előtt vagy az elvégzett condyloma eltávolítás után a további esetlegesen felmerülő kezelésekről felvilágosítjuk, szükség esetén életmódtanácsokkal is ellátjuk.

Forduljon hozzánk bizalommal!

Időpontfoglalás

Időpont-
foglalás

Foglaljon időpontot telefonon, vagy válassza ki az Önnek megfelelő alkalmat visszahívásra, kapcsolati űrlapunk kitöltésével.

Proktológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Gasztroenterológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Bőrgyógyászat

1024 Budapest,
Margit krt. 5/B. 1. emelet 1.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!