Helicobacter pylori vizsgálat
A Helicobacter teszt célja és menete
A Helicobacter teszt célja a Helicobacter pylori baktérium jelenlétének kimutatása.
A vizsgálat során szájon át kerül a szervezetbe a C14 karbamid, majd a bevétel után 10 percet várni kell. Ezután a páciensnek a légzési kártyába kell fújni a kilélegzett levegőt 1-4 percen át. A légzési kártyán található egy színkódolt indikátor pötty, amely jelzi, hogy mikor lehet abbahagyni a fújást. Amikor elegendő kilélegzett levegő összegyűlt a kártyán, az indikátor színe sárgából pirosba megy át. Ezután a kártyát át kell adni az orvosnak kiértékelésre, a páciens számára a vizsgálat befejeződött.
Az orvos a mérőkészülékbe helyezi a kártyát, amely automatikusan kijelzi a mérési eredményt. A teljes vizsgálat kb. 20 percet vesz igénybe.
Előkészítés
A Helicobacter teszt elvégzése előtti 1 hónapban nem ajánlott antibiotikumok vagy bizmut tartalmú gyógyszerek szedése. A vizsgálat előtti 1 hétben nem ajánlott savlekötő anyagok szedése. A Helicobacter teszt előtti 4 órában nem szabad étkezni. Vizet lehet inni, de a cukor és/vagy kalória tartalmú italok, mint a gyümölcslé, limonádé kerülendők.
Kockázatok
A Helicobacter teszt elvégzése terhes nők esetében nem javasolt. A szoptatás időszakában csak úgy végezhető el, ha a szoptatást a vizsgálatot követő két napban felfüggesztik. A vizsgálat nem ajánlott olyan pácienseknek sem, akiknél a gyomor egy részét vagy teljes egészét eltávolították. Továbbá a Helicobacter teszt nem tanácsos 18 éven aluliaknak, azonban az orvos a kockázatok és előnyök mérlegelésével hozhat egyéb döntést.
Fájdalom
A Helicobacter teszt elvégzése nem jár fájdalommal.
Bővebben a Helicobacter pylori baktériumról
Valószínűleg a leggyakoribb krónikus humán infekció okozója. A fejlett országokban az előfordulási gyakorisága az életkorral fokozatosan nő, 70 éves korra elérheti akár a 70%-ot is. A rossz szociális viszonyok a terjedés lehetőségét fokozzák. A fejlett országokban a sikeres eradikáció (a Helicobacter pylori baktérium gyógyszeres kipusztítása) után a visszafertőzés esélye kb. 1% alatt van, gyermekeknél ennél magasabb.
A fertőzés csak emberről emberre terjed, valószínűleg széklettel, nyállal, gyomornedvvel. A Helicobacter pylori baktérium csak a gyomor típusú nyálkahártyában képes megtelepedni, mely a gyomor mellett a nyombélben is kialakulhat. A megtelepedése után a nyálkahártyában gyulladást, sorvadást, fekélyt, felmaródást képes provokálni, illetve szerepe lehet a gyomorrák kialakulásában. Ezek az elváltozások komoly felhasi, emésztési problémákat, panaszt okozhatnak.
A kilégzési tesztek leírása
A légzési tesztek azon alapulnak, hogy szájon át karbamidot adnak be. Amennyiben fennáll a Helicobacter pylori fertőzés, úgy a karbamidot a baktérium elbontja hidrogén-karbonát ionra és ammóniára. A hidrogén-karbonát egy része szén-dioxiddá alakulva a kilélegzett levegővel távozik a szervezetből. A kilélegzett levegőben megemelkedik a szén-dioxid mennyisége az eredeti állapothoz képest, ezért a kilélegzett levegőt összegyűjtik egy alkalmas eszközzel, majd szén-dioxid tartalmát megmérik.
A Heliprobe módszer leírása
A Heliprobe (Helicobacter teszt) vizsgálathoz olyan karbamid molekulát állítanak elő, amely kismennyiségű C14 izotópot tartalmaz. Helicobacter pylori fertőzés esetén a karbamidból szén-dioxid keletkezik, amelyet egy légzési kártyán gyűjtenek össze a kilélegzett levegőből. Amennyiben a fertőzés nem áll fenn, a karbamid a vizelettel távozik, és a többlet szén-dioxid a kilélegzett levegőben és a légzési kártyán nem jelenik meg.
A légzési kártyát egy erre a célra kifejlesztett Heliprobe mérőkészülékbe helyezve állapítható meg, hogy megemelkedett-e a szén-dioxid mennyisége a kilélegzett levegőben, vagy sem.
(Szöveg egyes részeinek forrása: hazipatika.hu)