Hasi ultrahang vizsgálat

A hasi ultrahang célja

Az hasi ultrahangvizsgálat egy olyan képalkotó eljárás, amely során a hasüregi és kismedencei szerveket vizsgálják. Így nem elsősorban a gyomorral és a béllel foglalkozik az eljárás, hanem a májat, epehólyagot, hasnyálmirigyet, lépet és veséket, valamint a kismedencében található húgyhólyagot, méhet, petefészkeket és a prosztatát vizsgálja. A hasi ultrahang során ezen kívül lehetőség van nagyobb hasi erek és a hasi főverőér mellett található nyirokcsomók vizsgálatára is.

A hasi ultrahangot gyakran alkalmazzák hasi fájdalmak okának meghatározására, de segítségével kimutathatók az epe- és vesekövek, húgyúti kövek, valamint különböző szervek megnagyobbodása is. Ráadásul a hasi ultrahang segítségével felismerhetők olyan problémák, mint a májáttétek daganatos betegségek esetén, hasüregi folyadék- vagy gennygyülemek, valamint vérzések.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A vizsgálat során a beteg hanyatt fekszik az ágyon, hasát pedig szabaddá teszi a ruháktól. Bőrét kocsonyás, az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenjük be. A vizsgálófejet ráhelyezzük a bőrére, kissé rányomjuk a hasára. Az szakorvos a vizsgálófejet mozgatva alkot képet a különböző szervekről.

A szakorvos olykor arra kérheti a beteget, hogy vegyen nagy levegőt, azt tartsa bent, illetve azt, hogy forduljon oldalra, karjait emelje a feje fölé. A képernyőn megjelenő képet kimerevítve lehetőség van a szervek, esetleges elváltozások lemérésére, szükség esetén ezt digitálisan vagy nyomtatott formában tárolni. A vizsgálat végén a zselé könnyedén letörölhető. Az esetlegesen ruhára rákenődött zselé könnyen lemosható.

Előkészítés

A hasi ultrahang – főleg, ha az eperendszert és a hasnyálmirigyet vizsgálják – akkor sikeres, ha a páciensnek üres a gyomra. Általában a vizsgálat előtt 4-5 órával tanácsos utoljára enni. Ennek ellenére a beteg a rendszeresen szedett gyógyszereit egy korty vízzel beveheti, ez nem zavarja az ultrahangvizsgálatot.

A húgyhólyag és a környezetében lévő szervek vizsgálata akkor eredményes, ha a hólyag vizelettel jól telt. Ezért a vizsgálat előtt 1-2 órával bő folyadékfogyasztás (lehetőleg szénsavmentes) javasolt.

Fontos tudni!

Ha a vizsgált személy cukorbeteg, kérdezze meg a beutaló orvost, hogy a hasi ultrahang előtt bevegye-e a gyógyszerét, beadja-e az inzulinját, megeheti-e a reggelijét.

Jó, ha tudja

A hasi ultrahang találati biztonsága nem százszázalékos. Előfordulhat, hogy például az epekövek vagy a májban lévő elváltozások csak ismételt vizsgálattal mutathatók ki. Nagyban növeli az eredményességet a megfelelő előkészítés. Zavaró lehet, ha a belekben sok gáz van, így előző nap és a vizsgálat napján érdemes a puffasztó, gázosító ételek fogyasztását kerülni.

A jobb kihasználtság érdekében délután és az esti órákban is végzünk ultrahangvizsgálatot. Ezt megelőzően minden alkalommal előre átbeszéljük a beteggel, hogy mikor ehet, ihat utoljára a vizsgálat előtt.

hasi ultrahang

Kockázatok

A hasi ultrahang minden életkorban alkalmazható, mivel ez a módszer hanghullámokat használ, amelyek nem ionizálódnak. így a jelenlegi tudományos álláspont szerint nincs ismert káros hatása az élő szervezetre. Ráadásul, szükség esetén többször ismételhető, és nincsenek mellékhatásai sem.

Fájdalom

Önmagában a hasi ultrahang fájdalmatlan. Azonban, ha hasi fájdalom okát (például epehólyaggyulladás) keressük, előfordulhat, hogy a vizsgálófejjel a hasfalra gyakorolt nyomást kellemetlennek érzi.

Lelet

A hasi ultrahang után kapott lelet rendszerint könnyen értelmezhető. Tartalmazza a vizsgált szervek méreteinek és a bennük talált elváltozásoknak a leírását. A leletet a beteg rendszerint rövid időn belül kézhez kapja, de akár már a vizsgálat közben is kérheti az orvost, hogy mondja el, mit lát.

Bővebben az ultrahangvizsgálatról

A legkíméletesebb, káros hatással nem járó vizsgálat az ultrahang. Az ultrahangkészülék vizsgálófeje magas frekvenciájú, az emberi fül számára hallható hangok feletti tartományba tartozó hanghullámokat (ultrahang) bocsát ki. Ezeknek a hanghullámoknak egy része a különböző felületekről visszaverődik, szóródik, más része elnyelődik. A visszaverődő hullámokat – a radarhoz hasonlóan – érzékeli a vizsgálófej, elektromos jelekké alakítja át azokat, melyekből a készülék monitoron látható képet állít elő.

Míg a folyadékokon és tömör szerveken könnyen áthatol az ultrahang, addig például az epekövekről, a belekben lévő gázokról, csontokról visszaverődik, így a mögöttük lévő területek ún. “hangárnyékba” esnek, azokról vélemény nem mondható.

A legtöbb készülék ma már nem csak egyetlen testtájék vizsgálatára alkalmas, de a különböző vizsgálatokhoz más és más frekvenciával működő, illetve más formájú, méretű vizsgálófejre lehet szükség. Ezen készülékekkel az emlők, nyakon lévő nyálmirigyek, erek, pajzsmirigy, lágyék erei és a környező nyirokcsomók, szem, herék, valamint szinte az összes vázizomzat és ízület vizsgálható. Sőt, a még nem záródott kutacsú csecsemők esetén az agyat is lehet vizsgálni.

(szöveg egyes részeinek forrása: hazipatika.hu)

Időpontfoglalás

Időpont-
foglalás

Foglaljon időpontot telefonon, vagy válassza ki az Önnek megfelelő alkalmat visszahívásra, kapcsolati űrlapunk kitöltésével.

Proktológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Gasztroenterológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Bőrgyógyászat

1024 Budapest,
Margit krt. 5/B. 1. emelet 1.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!