Funkcionális vizsgálatok, hidrogén kilégzési tesztek (laktóz, laktulóz, fruktóz)

Hidrogén (H2) kilégzési tesztek

A hidrogén (H2) kilégzési tesztek olyan gasztroenterológiai vizsgálatok, melyek eszközös beavatkozás nélkül, a beteg által kilégzett levegőben megjelenő hidrogén mennyiségének változása alapján segítenek diagnózishoz. A kilégzéses vizsgálatok alkalmával egy speciális, laktóz, fruktóz, vagy laktulóz tartalmú folyadék elfogyasztása szükséges, mely kiváltja a kilégzett levegő összetételének változását, ami igazolja az adott kórállapotot.

Hidrogén kilégzési teszt segítségével diagnosztizálható a laktózérzékenység, a vastagbél baktériumok által okozott kontaminált vékonybél szindróma (SIBO), illetve a fruktóz felszívódási zavara is.

A tejcukor-érzékenység diagnosztizálása leggyakrabban a H2 kilégzési teszttel történik, melynek során laktóz tartalmú ital elfogyasztása után bizonyos időközönként vizsgálják a beteg által kilélegzett levegő hidrogén tartalmát. Laktózérzékenység esetén, laktóz fogyasztása után a kilélegzett levegő hidrogén tartalma jelentősen megnő, ugyanis a bélben lebomló tejcukor hidrogén gáz termelődésével jár, mely egy része felszívódik a véráramba és a tüdőn keresztül kilégzéskor távozik.

Laktóz hidrogén kilégzési teszt

A laktóz intolerancia, más néven tejcukor érzékenység egy olyan állapot, amikor a szervezet a tejcukor bontó (laktáz) enzim hiányában nem képes a táplálékkal bevitt tejcukor (laktóz) megemésztésére.

A tejcukor (laktóz) összetett cukor, emésztéséhez a vékonybélben termelődő laktáz enzimre van szükség, mely széthasítja a laktóz molekulát egyszerű cukrokra, melyeket a szervezet képes hasznosítani.

A laktózintolerancia valójában nem betegség, hanem egy evolúciós állapot, mivel a felnőtt emlősállatoknak már nem kell tejcukrot emészteni. Emiatt az emberek esetében is az anyatejes táplálási periódust követően a tejcukorbontó enzim termelődése az életkor előrehaladtával jelentősen csökken, egy génváltozat eredménye, hogy egyes embereknél továbbra is fennmarad.

A tejcukor-érzékenység diagnosztizálása leggyakrabban a H2 kilégzési teszttel történik, melynek során laktóz tartalmú ital elfogyasztása után bizonyos időközönként vizsgálják a beteg által kilélegzett levegő hidrogén tartalmát. Laktózérzékenység esetén, laktóz fogyasztása után a kilélegzett levegő hidrogéntartalma jelentősen megnő, ugyanis a bélben lebomló tejcukor hidrogén gáz termelődésével jár, mely egy része felszívódik a véráramba és a tüdőn keresztül kilégzéskor távozik.

Laktulóz hidrogén kilégzési teszt

A laktulóz hidrogén kilégzési teszt a vékonybélben kórosan elszaporodott, vastagbélből származó baktériumok jelenlétének megállapítására szolgál. Ezt az állapotot kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) néven ismerjük, ami puffadással, hasi fájdalommal, hasmenéssel, székrekedéssel és korai teltségérzettel jár.

A vékonybélbe jutott baktériumok az emésztetlen szénhidrátokat bontják le, aminek eredményeként hidrogén és metángáz keletkezik, ami a kilégzett levegőben szintén mérhetővé válik.

Fruktóz hidrogén kilégzési teszt

A fruktóz hidrogén kilégzési teszt segítségével a fruktóz (gyümölcscukor) felszívódási zavara (fruktóz malabsorptio) vizsgálható. A felszívódási zavar következtében a gyümölcscukor emésztetlen formában kerül a vastagbélbe, ahol erjedni kezd, ami fokozott gázképződéssel jár. Ez okozza a kellemetlen hasi tüneteket (puffadás, hasmenés görcsök).

Hogyan történik a H2 kilégzési teszt?

  • A vizsgálatot megelőzően a vizsgált betegség kimutatásának megfelelően laktóz, fruktóz, vagy laktulóz tartalmú folyadék elfogyasztása szükséges.
  • Szenzor bemenetéhez csatlakozik a csutora, melyen keresztül a páciens befújja a készülékbe a kilélegzett levegőt.
  • A vizsgálat teljes időtartama 120 – 200 perc, 20 percenként szükséges a páciensnek a készülékbe mérés céljából belefújni.
  • A vizsgálat a kilélegzett levegő H2-tartalmát méri és jeleníti meg.
  • A vizsgálat egyszerű, gyors és fájdalmatlan.
H2 kilégzési vizsgálat

Hogyan kell előkészülni a H2 kilégzés vizsgálatra?

  • 4 héttel a vizsgálat előtt abba kell hagyni az antibiotikumok és probiotikumok szedését.
  • Endoszkópos beavatkozások és műtétek után legalább 4 hétnek kell eltelnie a H2 kilégzés tesztig.
  • Egy nappal a vizsgálat előtt ne egyen gyümölcsöt és zöldséget, kerülje a mogyorót és olajos magvakat.
  • Ne fogyasszon tejet és tejterméket a vizsgálatot megelőző napon.
  • Ne igyon alkoholt és szénsavas italokat egy nappal a vizsgálat előtt.
  • A vizsgálat napján nem szabad dohányozni.
  • A vizsgálat napjára érkezzen éhgyomorral, a gyógyszereket, amiket szed, hozza el magával.
  • A vizsgálat napján ne használjon fogkrémet, szájvizet, rúzst, arckrémet, ne fogyasszon rágógumit vagy cukorkát.
  • Egy tiszta, új fogkefével tisztítsa meg a fogait és a nyelvét.

Vércukor terhelés vizsgálat lefolyása

– ujjbegyből 1 csepp vér;
– majd 75 gramm szőlőcukorral (glucosum anhydricum) megitatjuk;
– majd 30 percenként vérvétel.

Mind a vércukor mind a keményítő terhelésnél vércukor értéket nézünk.

Mi a fruktózfelszívódási zavar

A gyümölcscukor (fruktóz) kémiai szerkezetét tekintve egyszerű cukor (monoszacharid), mely elsősorban gyümölcsökben, zöldségekben és a mézben található meg nagyobb mennyiségben. Fruktózfelszívódási zavar esetén a gyümölcscukor nem szívódik fel a vékonybélben, változatlan formában eljut a vastagbélbe, ahol a bél baktériumflórája puffasztó hatású gázokra (hidrogén, metán) és hashajtóhatású zsírsavakra bontja azt.

Az európai népesség körében gyakori, 35%-os előfordulás jellemzi.

Fruktózfelszívódási zavarra hívhatja fel a figyelmet, ha cukros ételek, gyümölcsök vagy zöldségek elfogyasztása után puffadás, hasmenés, hasi fájdalom, vagy egyéb emésztési gondok jelentkeznek.

Hogyan vizsgálható?

Hidrogénkilégzési teszttel

A HIDROGÉN KILÉGZÉSI TESZT FOLYAMATA:

A baktériumbontás közben felszabaduló gáz képződésén alapul az érzékenység kimutatására szolgáló kilégzési teszt – úgy nevezett hidrogén kilégzési teszt.

A vizsgálat lényege, hogy fruktóz tartalmú oldat elfogyasztása után a kilélegzett levegőben mérjük a hidrogén koncentráció növekedését.

Hogyan készüljön a hidrogén kilégzési tesztre?

  • A vizsgálat elvégzéséhez éhgyomri állapot szükséges, étkezni és inni sem szabad – vizet sem!
  • TILOS a fogmosás, szájvíz használata, dohányzás, rágózás
  • A vizsgálatot megelőző napon kerülni kell a gyümölcsök, gyümölcslevek, puffasztó ételek és italok (hüvelyesek, olajos magvak, szénsavas italok), valamint kávé és alkoholos italok fogyasztását
  • A vizsgálat időtartama 2 óra, ez idő alatt a rendelőben kell tartózkodnia. A fruktóz oldat elfogyasztása után, majd 15/30 percenként bele kell fújnia egy hidrogén szintet mérő műszerbe. Fruktóz intolerancia kezelése
  • Fruktóz intolerancia esetén a kezelés leghatékonyabb formája a fruktóz tartalmú ételek és italok fogyasztásának csökkentése, szükség esetén teljes elhagyása.
  • Hazai forgalomban is kapható már olyan enzim, mely segíti a fruktóz gyorsabb lebomlását.
  • A fruktózt széles körben alkalmazza az élelmiszer- és gyógyszeripar, ezért körültekintően kell válogatni az iparilag feldolgozott élelmiszerek, illetve gyógyszerek közül.
  • Egyénre szabott diétát kell követni, szükség esetén dietetikus bevonásával.

Fogyaszthatók

  • alacsony fruktóz tartalmú gyümölcsök: eper, málna, szeder, citrom, grapefruit, kivi
  • glükóz, eritrit, stevia, xilit
  • rizsszirup

Xilóz-izomeráz enzim (Xylosolv, Fructaid kapszula): A fruktózt glükózzá alakítja át a szervezetben. Csak fruktóz malabszorpcióban alkalmazható! Megjegyzem, a diéta tartása a kezelés alapja, hasonlóan a laktóz és hisztamin érzékenységhez. Az enzimpótlást csak kiegészítésként javasoljuk. Tehát ha olyan helyen történik az étkezés, ahol nem elérhetők mentes ételek pl. utazás, étterem, cukrászda stb.

A hidrogénkilégzési tesztet Gastro+ Gastrolyzer (Bedfont) műszerrel végezzük – funkcionális, nem invazív provokációs laboratóriumi teszt. Ezzel a módszerrel a laktózérzékenység (tejcukor-intolerancia) és a fruktóz- (gyümölcscukor-) felszívódási zavar mellett a SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), vagyis a kontaminált vékonybél szindróma is vizsgálható.

Időpontfoglalás

Időpont-
foglalás

Foglaljon időpontot telefonon, vagy válassza ki az Önnek megfelelő alkalmat visszahívásra, kapcsolati űrlapunk kitöltésével.

Proktológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Gasztroenterológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Bőrgyógyászat

1024 Budapest,
Margit krt. 5/B. 1. emelet 1.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!