Gyomortükrözés
A gyomortükrözés célja
A gyomortükrözés (más néven gastroscopia, felső tápcsatornai tükrözés) a gyomor és a nyelőcső, valamint a nyombél legelterjedtebb, manapság legkorszerűbbnek számító vizsgálóeljárása. Szinte teljesen kiszorította a klasszikus gyomorröntgent. Bizonyos esetekben, amikor például a nyelőcső működését, a gyomor ürülését szeretné az orvos megismerni, elvégzik még a nyelésröntgent, de a gyomor- és nyombélfekélyek kimutatására, a reflux és az egyéb gyomorpanaszok kivizsgálására elsősorban a gyomortükrözés ajánlott. Láthatóvá teszi a nyelőcső, a gyomor és a nyombél nyálkahártyáján lévő elváltozásokat, elsősorban fekélyeket, daganatokat, polypokat. A gastroscopia szövetminta vételére is alkalmas.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A gyomortükrözést konzultáció előzi meg, melynek során az orvos tájékozódik korábbi kórtörténetéről, gyógyszerfogyasztási szokásairól, esetleges gyógyszerérzékenységéről. A gyomortükrözést az orvos és egy asszisztens végzi, rövid ideig tart, általában 5-10 percet vesz igénybe. Nem csak képi diagnosztikára, hanem szövetminta vételére is sor kerülhet, ami szintén fájdalmatlan.
A gyomortükrözés elvégzéséhez a betegnek a bal oldalára kell feküdnie, felhúzott térdekkel. Az ő közreműködésével, a fogai közé helyezett csutorán keresztül vezetik be a hajlékony, mintegy ujjnyi vastag csövet a páciens szájüregébe. A gyomortükrözés közben használt vizsgáló eszközt gasztroszkópnak hívják. Az eszközzel megvizsgálható a nyelőcső, a gyomor és a nyombél kezdeti szakasza. A gasztroszkópban üvegszálas optika továbbítja a fényt, illetve a képet. Az eszköz mozgásához és a megfelelő képalkotáshoz szabad térre van szükség. Ezért a gasztroszkóp egyik csatornáján vizsgálat közben levegőt fúj az orvos a gyomorba. Szükség esetén ezt a levegőt vagy a felesleges gyomorváladékot le is tudja szívni.
Az eszköz másik vékony csatornáján keresztül speciális fogókkal apró szövetmintát lehet venni gyomortükrözés közben a gyanús elváltozásból, valamint lehetőség nyílik vérző fekélybe, nyelőcső visszérbe a vérzést elállító anyag fecskendezésére, ez utóbbira esetleg a vérzést elállító gumigyűrű lőhető fel.
A kivett szövetminta mikroszkóp alatt vizsgálható, vagy gyorsteszttel kimutatható belőle a gyomorhurutot, fekélyt okozó baktérium, a Helicobacter pylori.
Előkészítés
A vizsgálat éhgyomorra történik, általában reggel vagy a délelőtti órákban.
A páciens rendszerint a vizsgálat előtti este ehet utoljára és innia sem szabad gasztroszkópia előtt. A dohányzás fokozza a gyomornedv-termelést, ezért a vizsgálat előtt lehetőleg a cigarettázást is kerülni kell.
A garatot, szájüreget a vizsgálat előtt általában Lidocain spray-vel elérzéstelenítik, ezt sem kifejezetten a fájdalom, hanem a garatreflex (öklendezés, hányás) kiiktatása céljából. Ha mégis hányingert érez, azt mély légzésekkel, sóhajtásokkal tudja leküzdeni. Mivel az eszköz nem a légutakba kerül, ezért zavartalanul fog tudni lélegezni. A ProctoMed Centerben a beteg kérésére további fájdalomcsillapítót, esetleg nyugtató injekciót adunk. Fájdalomcsillapítási igényét a vizsgálat előtt kezelőorvosával beszélheti meg.
A vizsgálat előtt a kivehető fogakat ki kell venni.
Kockázatok
A gyomortükrözés során fellépő kockázat lehet a nyelőcső, gyomorfal kilyukadása, de ez igen ritka. Szövettani mintavétel után vérzés előfordulhat, azonban rendelőnkben minden eshetőségre fel vagyunk készülve.
Fájdalom
A vizsgálat kissé kellemetlen, de nem fájdalmas. Rendelőnkben lehetőség van bódításos gyomortükrözésre is a kellemetlenségek minimalizálása érdekében.