Gyomortükrözés

A gyomortükrözés célja

A gyomortükrözés (más néven gastroscopia, felső tápcsatornai tükrözés) a gyomor és a nyelőcső, valamint a nyombél legelterjedtebb, manapság legkorszerűbbnek számító vizsgálóeljárása. Szinte teljesen kiszorította a klasszikus gyomorröntgent. Bizonyos esetekben, amikor például a nyelőcső működését, a gyomor ürülését szeretné az orvos megismerni, elvégzik még a nyelésröntgent, de a gyomor- és nyombélfekélyek kimutatására, a reflux és az egyéb gyomorpanaszok kivizsgálására elsősorban a gyomortükrözés ajánlott. Láthatóvá teszi a nyelőcső, a gyomor és a nyombél nyálkahártyáján lévő elváltozásokat, elsősorban fekélyeket, daganatokat, polypokat. A gastroscopia szövetminta vételére is alkalmas.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A gyomortükrözést konzultáció előzi meg, melynek során az orvos tájékozódik korábbi kórtörténetéről, gyógyszerfogyasztási szokásairól, esetleges gyógyszerérzékenységéről. A gyomortükrözést az orvos és egy asszisztens végzi, rövid ideig tart, általában 5-10 percet vesz igénybe. Nem csak képi diagnosztikára, hanem szövetminta vételére is sor kerülhet, ami szintén fájdalmatlan.

A gyomortükrözés elvégzéséhez a betegnek a bal oldalára kell feküdnie, felhúzott térdekkel. Az ő közreműködésével, a fogai közé helyezett csutorán keresztül vezetik be a hajlékony, mintegy ujjnyi vastag csövet a páciens szájüregébe. A gyomortükrözés közben használt vizsgáló eszközt gasztroszkópnak hívják. Az eszközzel megvizsgálható a nyelőcső, a gyomor és a nyombél kezdeti szakasza. A gasztroszkópban üvegszálas optika továbbítja a fényt, illetve a képet. Az eszköz mozgásához és a megfelelő képalkotáshoz szabad térre van szükség. Ezért a gasztroszkóp egyik csatornáján vizsgálat közben levegőt fúj az orvos a gyomorba. Szükség esetén ezt a levegőt vagy a felesleges gyomorváladékot le is tudja szívni.

Az eszköz másik vékony csatornáján keresztül speciális fogókkal apró szövetmintát lehet venni gyomortükrözés közben a gyanús elváltozásból, valamint lehetőség nyílik vérző fekélybe, nyelőcső visszérbe a vérzést elállító anyag fecskendezésére, ez utóbbira esetleg a vérzést elállító gumigyűrű lőhető fel.

A kivett szövetminta mikroszkóp alatt vizsgálható, vagy gyorsteszttel kimutatható belőle a gyomorhurutot, fekélyt okozó baktérium, a Helicobacter pylori.

Előkészítés

A vizsgálat éhgyomorra történik, általában reggel vagy a délelőtti órákban.

A páciens rendszerint a vizsgálat előtti este ehet utoljára és innia sem szabad gasztroszkópia előtt. A dohányzás fokozza a gyomornedv-termelést, ezért a vizsgálat előtt lehetőleg a cigarettázást is kerülni kell.

A garatot, szájüreget a vizsgálat előtt általában Lidocain spray-vel elérzéstelenítik, ezt sem kifejezetten a fájdalom, hanem a garatreflex (öklendezés, hányás) kiiktatása céljából. Ha mégis hányingert érez, azt mély légzésekkel, sóhajtásokkal tudja leküzdeni. Mivel az eszköz nem a légutakba kerül, ezért zavartalanul fog tudni lélegezni. A ProctoMed Centerben a beteg kérésére további fájdalomcsillapítót, esetleg nyugtató injekciót adunk. Fájdalomcsillapítási igényét a vizsgálat előtt kezelőorvosával beszélheti meg.

A vizsgálat előtt a kivehető fogakat ki kell venni.

Figyelem!

Ha a beteg vérzékenységben szenved vagy véralvadásgátló gyógyszert szed, a vizsgálat előtt feltétlenül közölnie kell az orvosával, mert ilyenkor szövetminta vétele esetén a szokottnál nagyobb mértékű vérzés léphet fel, amit megfelelő előkészülés nélkül nehéz lehet uralni!

Jó, ha tudja

Sokat segít orvosnak, betegnek egyaránt, ha a vizsgálat közben a beteg az orrán keresztül lassan, nyugodtan veszi a levegőt, ha az arcát lefelé fordítja, hogy a benne összegyűlő nyál ne a garat és a légcső felé follyon, hanem a szájból kifelé. A megfulladástól nem kell tartania, a gasztroszkóp a nyelőcsőben van, levegőhöz pedig a légcsőn keresztül jut.

A vizsgálat után a spray-től még 1-2 óráig zsibbadt marad a garat, ezért addig nem szabad ennie-innia, mert félrenyelhet.

gyomortükrözés

Kockázatok

A gyomortükrözés során fellépő kockázat lehet a nyelőcső, gyomorfal kilyukadása, de ez igen ritka. Szövettani mintavétel után vérzés előfordulhat, azonban rendelőnkben minden eshetőségre fel vagyunk készülve.

Fájdalom

A vizsgálat kissé kellemetlen, de nem fájdalmas. Rendelőnkben lehetőség van bódításos gyomortükrözésre is a kellemetlenségek minimalizálása érdekében.

Lelet

Könnyen és jól értelmezhető leletet adunk át, de rendszerint a gyomortükrözés elvégzése után a szakorvosa ismerteti Önnel az eredményt. A leletben leírásra kerül, hogy meddig sikerült levezetni a gasztroszkópot (általában a nyombélbe), van-e ezen a szakaszon nyálkahártya-eltérés, gyulladás, fekély, daganat, vérzés. Történt-e szövettani mintavétel. Szó lehet arról, milyen további vizsgálatokra lehet szükség (pl. gyomorröntgen, nyelésröntgen). Ha szövetmintát is vettek a gyomortükrözés során, annak eredményét a minta kiértékelése után kapja kézhez.

(szöveg egyes részeinek forrása: hazipatika.hu)

Időpontfoglalás

Időpont-
foglalás

Foglaljon időpontot telefonon, vagy válassza ki az Önnek megfelelő alkalmat visszahívásra, kapcsolati űrlapunk kitöltésével.

Proktológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Gasztroenterológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Bőrgyógyászat

1024 Budapest,
Margit krt. 5/B. 1. emelet 1.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!