Laktózérzékenység

Mi az a laktózintolerancia?

A laktózintolerancia (vagy más néven laktózérzékenység, tejcukorérzékenység) egy – a magyar és európai lakosság jelentős hányadát érintő – emésztési zavar, egy enzimhiány.

Laktózintolerancia során az emésztőrendszer nem tudja maradéktalanul lebontani (vagyis megemészteni) a tejcukrot, ugyanis az ehhez szükséges laktáz enzimből nem termelődik elegendő a szervezetben. Emiatt a tejcukor emésztetlenül kerül a vastagbélbe, ott pedig zsírsavakká és hidrogéngázzá bomlik le – ez okozza a puffadásthasmenést, bélgörcsöket. A tünetek enyhék és súlyosak is lehetnek, az egyéni különbségeket a laktáz enzim mennyisége/hiánya okozza.

A laktózérzékenység lehet veleszületett kórkép is, de sok esetben fokozatosan, felnőtt korra alakul ki. Kialakulásának több oka is lehet: a genetikai hajlam, az akut emésztőrendszeri fertőzések, vagy krónikus, bélbolyhokat károsító állapotok (például a kezeletlen lisztérzékenységgyulladásos bélbetegségek) is állhatnak a hátterében.

A laktózérzékenység tünetei

A laktózintolerancia tünetei tej vagy tejtermék fogyasztása után jelentkeznek. Az alábbi tünetek a legjellemzőbbek:

  • kellemetlen közérzet;
  • gyomorfájdalom;
  • puffadás;
  • hasmenés vagy székrekedés;
  • hányinger vagy hányás.

A laktózintolerancia tüneteinek súlyossága általában összefügg az elfogyasztott tej vagy tejtermék mennyiségével. A legtöbb laktózérzékeny ember bizonyos mennyiségű tejet vagy tejterméket még probléma nélkül el tud fogyasztani, melynek mértéke egyénenként változó.

laktózérzékenység

A laktózérzékenység diagnosztizálása

A laktózérzékenység diagnosztizálására több lehetőség is van.

ÖNDIAGNÓZIS

A hivatalos diagnózist gyakran előzi meg a betegek által végzett önmegfigyelés. Hasznos információ lehet orvosának, ha elvégzi a lejjebb felsorolt öndiagnózisos teszteket és ezeknek eredményével keresi fel őt. Azt azonban fontos tudni, hogy ez nem váltja ki az orvosi vizsgálatokat. A laktózérzékenység vagy annak tünetei mögött súlyosabb betegségek is állhatnak, ezért mindenképp keressen fel egy szakembert, ha feltámad Önben a laktózérzékenység gyanúja, vagy ha fent említett tüneteket érzékeli.

AZ ÖNDIAGNÓZIS AZ ALÁBBI MÓDOKON TÖRTÉNHET:

a) Diétateszt: Több napon keresztül tudatosan tartózkodjon a tej- és tejtermék-, illetve laktózfogyasztástól. (Nagyon sok étel és gyógyszer tartalmaz laktózt, ezért a diéta során mindig olvassa el a hozzávalók listáját.) Ha a tünetek megszűnnek, akkor az felveti a laktózintolerancia gyanúját.

b) Kitettségteszt: A laktózmentes diétát követően egy pohár vízben 50-100 gramm tejcukrot kell feloldani, és azt meginni. Ha néhány órán belül visszatérnek a tünetek, akkor az megerősítik a gyanút.

Az utóbb leírt módszer azonban nem ad egyértelmű eredményt, mivel lehet, hogy a szervezet egy bizonyos mennyiségű laktózt még képes tolerálni.

HIDROGÉN (H2) KILÉGZÉSES VIZSGÁLAT

A H2 kilégzéses vizsgálat során éhgyomorra 50 gramm vízben oldott laktózt kell lenyelni. Ezt követően egy műszer segítségével mérik a kilélegzett gázok összetételét. A vizsgálat pár órát vesz igénybe és teljesen fájdalommentes. Bővebben itt olvashat róla.

VÉRCUKORVIZSGÁLAT

A vizsgálat során a laktózoldatot szintén éhgyomorra kell meginni, és a laktózbevitel után 10-15 percenként kell megmérni a vér glükózszintjét. Az eredményeket megvizsgálva látszik, hogy a rossz laktózemésztésű személyeknél lapos függvénygörbét kapunk, míg a laktóz megemésztésére képes személyeknél a görbének jellegzetes csúcsa látható, amit 1-2 óra alatti 50-100%-os emelkedéssel ér el. Azonban mivel ehhez gyakran kell vért venni a betegtől, emiatt helyét napjainkban egyre inkább a kilégzéses teszt veszi át.

GENETIKAI VIZSGÁLAT

A veleszületett laktózintoleranciát genetikai teszttel is ki lehet mutatni. A mintavételhez a száj nyálkahártyájából nyerünk anyagot egy vékony kefe segítségével. Tehát a mintavétel teljesen fájdalmatlan.

A laktózérzékenység kezelése

Jelenleg nem tudunk olyan módszerről, amely segítene a laktóztolerancia visszaállításában. Mivel a laktózérzékenység az esetleges kényelmetlenségen kívül más egészségi problémákat nem okoz, kezelése a tünetek előfordulásának és súlyosságának minimalizálásából áll. Az életmódváltást az alábbi irányelvek mentén érdemes elkezdeni:

  • laktóz kerülése az étkezés során;
  • a táplálékbevitel érdekében ennek pótlása;
  • a kalciumfogyasztás szabályozása;
  • enzimhelyettesítő használata.

Hasznos tudnivalók

TÉNYEK

Érdemes tudni, hogy a legtöbb tejcukor a tejben van (1 dl tejben 5 gramm laktóz van), míg a tejtermékek kevesebbet tartalmaznak (100 gramm túróban 3 g laktóz van, a savanyított (joghurt, tejföl) termékekben még kevesebb, a kefirben pedig a legkevesebb). A friss sajtokban (pl. gomolya és krémsajtok) minimális laktóz található, az érleltekben (füstölt, trappista, ementáli, camembert, penészesek, lágy sajt) pedig szinte semennyi.

TÉVHITEK

Nemcsak a tehéntej, hanem a kecske- és juhtej is tartalmaz laktózt. A laktózmentes tejben ugyanannyi cukor van, mint a normál tejben (csak lebontva). Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a cukorbetegek és inzulinrezisztenciában szenvedők figyeljenek erre!

Időpontfoglalás

Időpont-
foglalás

Foglaljon időpontot telefonon, vagy válassza ki az Önnek megfelelő alkalmat visszahívásra, kapcsolati űrlapunk kitöltésével.

Proktológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Gasztroenterológia

1126 Budapest,
Királyhágó u. 2. fszt.1.

Bőrgyógyászat

1024 Budapest,
Margit krt. 5/B. 1. emelet 1.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!